Rekonštrukcia bytu – zvládnem to sám?

Sanita v kúpeľni sa postupne rozpadá, v kuchyni sa už nevarí s takou chuťou, ako kedysi, a pod špinavými stenami márne hľadáte farbu. Ak sú vám tieto indície povedomé, vaša nehnuteľnosť nutne potrebuje prerábku. Obávate sa jej? Chápeme vaše obavy. Kompletná rekonštrukcia bytu môže byť pre laika priveľké sústo. Poradíme vám, ako radšej postupovať.

Rekonštrukcia bytu – zvládnem to sám? - HOME STAGING | HomeBrand

Rekonštrukcia bytu vs. zhodnotenie svojich možností

V prvom rade si musíte uvedomiť, že kompletná rekonštrukcia bytu nepatrí medzi ľahké činnosti. Elektrické rozvody, rozvody vody, umakartové jadro, podlaha či kuchynská linka sa skladajú z množstva materiálov, ktoré pri kompletnej rekonštrukcii bytu potrebujú výmenu.

Rekonštrukcia bytu teda zahŕňa aj množstvo špecializovaných odvetví, v ktorých by ste museli odviesť prvotriednu robotu. U väčšiny laikov, ktorí sa rozhodli pre svojpomocnú rekonštrukciu bytu, potom nastávajú dva základné problémy.

Nekonečné odkladanie rekonštrukcie

Svojpomocná rekonštrukcia bytu či domu sa ľahko môže stať nočnou morou. Množstvo ľudí precení svoje schopnosti, ale aj finančný limit, a zasekne sa na mŕtvom bode. Potom nevedia rekonštrukciu bytu dokončiť ďalšie mesiace, ba možno aj roky.

Šetrenie na zlých miestach

Druhou možnosťou je, že musia poľaviť zo svojich nárokov. Šetria tam, kde by nemali, a vo výsledku môžu kompletnú prerábku nehnuteľnosti o pár rokov zopakovať, pretože sa všetko začne rýchlo kaziť.

Čo teda robiť, keď sa na vás zrazu rúti toľko náročnej a špecifickej rekonštrukčnej práce?

Rekonštrukcia bytu – zvládnem to sám? - HOME STAGING | HomeBrand

Fáza prípravy na rekonštrukcie bytu je kľúčová

Na rekonštrukciu si vyhraďte čas. Premyslite si vlastné možnosti a potreby, a ujasnite si, čo od prerábky očakávate, aký nastavíte váš rozpočet a podobne. Odpovede na tieto otázky sú pri rekonštrukcii kľúčové.

V ideálnom prípade by ste už počas prípravy na rekonštrukciu svojho bytu či domu mali požiadať o pomoc odborníkov. Oni vedia najlepšie zhodnotiť, ktoré časti nehnuteľnosti potrebujú kompletne zrekonštruovať, a čo všetko bude ich výmena obsahovať. Taktiež vedia presne určiť rozpočet a predostrú vám aj viaceré rekonštrukčné možnosti. Ušetria vám kopec času a zbytočných starostí.

Výber vhodného obchodného partnera

Ak, ste sa rozhodli pre rekonštrukciu bytu či domu s odborníkmi, práve ste si ušetrili väčšinu stresov, ktoré by vás, pravdepodobne, prepadli. No ešte stále pred vami stojí jedno dôležité rozhodnutie. Ako si vybrať vhodných odborníkov na rekonštrukciu?

Komunikácia je základ

Ak s Vami firma nekomunikuje už na začiatku, prípadne komunikuje veľmi slabo, je to varovný signál, že nejde o serióznu spoločnosť. Obráťte sa radšej na firmu, ktorá má dobré a najmä dokázateľné referencie, množstvo úspešných projektov, a bude sa snažiť s vami komunikovať o každom dôležitom kroku čo najskôr.

Ruky preč od veľmi lacných „odborníkov“

Rozumieme, že rekonštrukcia bytu je nákladná a aj vy by ste radi čo-to ušetrili. Podozrivo nízka cena za služby však môže signalizovať neserióznosť alebo použitie lacnejších a menej kvalitných materiálov. Od firmy vždy vyžadujte čo najpodrobnejší rozpočet. Vyhnete sa tak navyšovaniu ceny a frustrácií na oboch stranách.

Rekonštrukcia bytu – zvládnem to sám? - HOME STAGING | HomeBrand

Nech je vaše konečné rozhodnutie správne!

Jednoznačná odpoveď na to, či sa pustiť do rekonštrukcie bytu alebo domu sám, neexistuje. Určite, odporúčame, aby ste si pred začatím prerábky pozvali odborníka, ktorý zhodnotí celkový stav nehnuteľnosti a navrhne potrebné úpravy. Postup, ako sa nakoniec rozhodnete rekonštrukciu zrealizovať, je však úplne na Vás.

Ak by ste sa však rozhodli pre rekonštrukcia bytu s odborníkmi, HomeBrand vám ponúka aj možnosť prípravy nehnuteľnosti na kľúč na základe vopred schváleného návrhu s jasným rozpočtom a termínom. S nami sa Vám určite nestane, že by sa rekonštrukcia zasekla na mŕtvom bode.

Zdieľať článok na:
Share on facebook
Share on pinterest